بلیچینگ

بد رنگي وتيره بودن دندانها در اثر عوامل گوناگوني بوجود مي آيد .بطور كلي بد رنگي ها مي توانند منشأ خارجي يا داخلي داشته باشند

بد رنگي هاي خارجي روي سطح خارجي دندان استقرار يافته و به واسطه بهداشت ضعيف دنداني , تغذيه از مواد غذائي رنگ زا ونوشابه هاي رنگي ومصرف توتون ايجاد مي شود. برخي از اين تغيير رنگها كه براي مدتي طولاني باقي مي مانند ورفته رفته مبدل به تغيير رنگ هاي داخلي مي گردند .

بد رنگي هاي داخلي در لايه هاي داخل دندان مستقر بوده و علت ان ممكن است بر اثر افزايش سن ,استفاده از اشاميدني ها و غذا هاي رنگي ,كار برد توتون وتنباكو ,ترك هاي ريز در مينا مصرف تتراساكلين به عنوان دارو , استفاده بيش از حد از فلورايد يرقان شديد در دوران كودكي , پوسيدگي هاي دنداني و ساير علل باشد

سفید کردن دندان یا بلیچینگ دندان باعث درخشیدن دندان ها می شود و به حذف لکه ها و رنگ رفتگی دندان ها کمک می کند. روش سفید کردن دندان یکی از محبوب ترین روش های زیبایی دندان و طرح لبخند است، زیرا ظاهر دندان های شما را به شدت بهبود می بخشد. اغلب دندان پزشکان اینکار را انجام می دهند. در صورتی که می خواهید دندان های شما درخشان تر به نظر برسند باید چند وقت یک بار آن را تکرار کنید.

 

چگونه دندانهاي خود را سفيد تر كنيم ؟

با مراجعه به دندانپزشك و انجام عملي به نام (بليچينگ) مي توانيد دندانهاي خود را سفيد تر نماييد

 

تفاوت بليچينگ با جرم گيري

بليچينگ باجرمگيري كاملأ متفاوت است . در حقيقت جرمگيري , برداشتن جرمهاي چسبيده به سطوح خارجي دندانهاست كه توسط اعمال فشار به روي جرمها انجام مي شود ورنگ دندان از انچه هست روشن تر نمي شود. درصورتي كه بليچينگ در اثر عوامل شيميايي انجام مي گيرد و رنگ دندان را از انچه كه هست روشن تر ميكند.

 

مزایای سفید کردن دندانها یا بلیچینگ :

سفید کردن ،توسط اکسید کردن رنگدانه درون ساختمان دندانها انجام میشود و آسیبی به مینای دندان نمی زند.

دوام این درمان به نوع رژيم غذايي بيمار بستگي دارد و بين چند هفته تا چند ماه متغير است .

دندانهایی که بدلیل افزایش سن ، مصرف دارو،نقص مادرزادی ساختمان مینا بدرنگ شده اند را با این روش می توان درمان کرد.

با این روش می توان دندانی که بدلیل درمان ریشه تغییر رنگ داده است را سفید کرد.


 

روش های بلیچینگ :

* بلیچینگ در مطب

* بلیچینگ در منزل

 

بلیچینگ در منزل

سفيد کردن دندان ها در خانه، اين روزها طرفداران زيادي پيدا کرده است و شما را از رفت وآمدهاي مکرر به مطب دندان پزشکي نجات مي دهد. اگر به هر داروخانه اي سر بزنيد، بسته هاي رنگارنگ و متفاوتي از محصولات سفيدکننده دندان ها را پيدا خواهيد کرد. اما بهتر است به توصيه دندان پزشکان، يک نوع مناسب را از ميان آنها انتخاب کرده و پس از يادگرفتن نحوه صحيح استفاده از اين محصولات و تعيين مقداري از ژل سفيدکننده در هر بار مصرف توسط دندان پزشک، از اين محصولات استفاده کنيد

 

اين محصولات معمولا حاوي ژل هيدروژن پراکسايد هستند. دندان پزشک ابتدا از دهان شما قالب گيري خواهد کرد و يک جفت قاشقک پلاستيکي که متناسب دهان شماست، تهيه مي کند. شما بايد ژل را داخل اين قاشقک بريزيد و آن را يکي دو ساعت در طول روز توي دهانتان نگه داريد. گاهي نتايج آن طي چند روز آشکار مي شود ولي معمولا براي اينکه دندان ها به اندازه کافي سفيد شوند، بايد يک تا چند هفته اين عمل را تکرار کنيد. اين روزها، چسب هاي خاصي به بازار آمده است که ادعا مي شود با چسباندن روي دندان ها، دندان ها را سفيد مي کنند ولي نتايج استفاده از آنها چندان رضايت بخش نيست و به ميزان کمي دندان هاي شما را سفيدتر خواهد کرد. اين روش در کنار سفيد کردن دندان در مطب بهترين نتايج را ايجاد مي کند.

 

 

 

بلیچینگ در مطب دندانپزشکی

در این روش که سفید کردن در مطب "office bleaching" نامیده می‌شود ژل های بلیچینگ با غلظت بالا و برای زمان کوتاه و مشخصی بر روی دندان قرار می‌گیرند. در این روش سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش های خانگیست ولی در صورتی که به درستی استفاه نشود ممکن است باعث حساسیت زود گذر در لثه و مخاط دهان شود . در روش بلیچینگ مطبی برای جلوگیری از تماس مواد اکسیدکننده با لثه‌ها از ژل های محافظ مخصوصی استفاده می‌شود که با مهارت بر روی لثه قرار می‌گیرد و با نور آبی محکم می‌گردد .

ماده مورد استفاده در بلیچینگ دندان ، پراکسید هیدروژن(مطبی) و یا کاربامید پراکسید (خانگی)میباشد . ژل بلیچینگ سفید کننده دندان معمولاً حداکثر معادل 35% پر اکسید هیدروژن غلظت دارد . این نکته را فراموش نکنید که در نهایت ژل بلیچینگ است که دندان های شما را سفید میکند و براي افزايش سرعت و كيفيت سفيد كردن دندانها و فعال سازي ژل بليچينگ در مطب مي توان از اشعه ليزر و يا دستگاههاي لايت كيور كه در مطب همه دندانپزشكان وجود دارد استفاده كرد .
البته بعضي ژل هاي سفيد كننده بدون نياز به نور يا ليزر هم قادرند با فعال سازي خودبخودي دندان را سفيد كنند.

 

 

 

چهار نکته در درمان بلیچینگ(سفید کردن دندان ها)

 

درمان بلیچینگ نکاتی دارد که اگر به آن ها آگاه باشید رضایت مندی شما را افزایش خواهد داد

 

1. بلیچینگ هنر دستان و دانش دندانپزشک شماست . دستگاهای موجود در بازار تنها نقشی که دارند ژل بلیچینگ قرار داده شده روی دندان شما را فعال میکنند .  بنابراین تفاوتی در بلیچینگ های انجام شده با لیزر ، پلاسما آرک ، ال ای دی ، یا .......... وجود ندارد و عمل سفید کردن در نهایت بوسیله هیدروژن پر اکساید انجام خواهد شد .

 

2. بلیچینگ یک درمان دائمی نیست و  نیاز به تکرار دارد . فاصله لازم برای درمان مجدد به عوامل متعددی از جمله بهداشت فردی ، عادات غذایی و ..... بستگی دارد و میتواند بین چند هفته تا چند سال متغییر باشد.

 

3. بلیچینگ درمانی در زیبایی دندانپزشکی است که نمی توان نتیجه درمان را به دقت مشخص نمود . این بدان معنی است که در هنگام مراجعه به اکثریت دندانپزشکان ، تضمینی بابت میزان روشنی دندان ها ( برای داشتن لبخند های هالیوودی ) داده نخواهد شد .

 

4. اعتقاد برخی از اساتید و کار بلدهای دندانپزشکی زیبایی این است که آفیس بلیچینگ یا همان سفید کردن دندان ها در مطب یک استارتر است و باید بوسیله بلیچینگ های خانگی ، ادامه روند درمان پیگیری شود .

 

این مسئله شاید زمان سفید کردن دندان و قیمت بلیچینگ را افزایش دهد ولی در دراز مدت رضایت خاطر بیشتری را برای شما به همراه خواهد داشت .


 

 

footer