جراحی بالا بردن لثه

 

 

 

 

 

 

 

هنگامی که شما لبخند می زنید، آیا احساس می کنید ظاهر دندان های بالای شما زیر، سایه بافت اضافی لثه قرار می گیرد؟ آیا شما اعتقاد دارید ظاهر دندان های بالای شما در مقایسه با مقدار بافت لثه نمایان شده در هنگام خندیدن، کوتاه است؟ اگر پاسخ شما به هر یک از این سوال ها «مثبت» است، به احتمال زیاد شما با شرایطی مواجه هستید که در اصطلاح رایج به آن «لبخند لثه ای» یا نمایش بیش از حد لثه گفته می شود. لبخند لثه ای می تواند تاثیر منفی بر زیبایی لبخند شما داشته باشد. خبر خوب در این رابطه این است که امکان اصلاح لبخند لثه ای از طریق روش های درمانی مانند جراحی زیبایی لثه یا افزایش طول تاج وجود دارد.

علت

دلایل متعدد برای لبخند لثه ای وجود دارد که شامل موارد زیر است:

  • نمایش بیش از حد بافت لثه در فک بالا یا ديده شدن لثه هنگام خنده می تواند در نتیجه رشد غیر عادی دندان ها ایجاد شود. دندان هایی که با مقدار زیادی از بافت لثه پوشانده شده باشند کوتاه به نظر می رسند که نیاز به جراحی زیبایی لثه دارد. این موضوع حتی در شرایطی که طول دندان ها مناسب می باشد نیز ممکن است مشاهده شود.
  • عضلات کنترل کننده حرکت لب بالا می توانند بیش از حد فعال باشند و باعث شوند لب بالا بیش از حد معمول حرکت کنند. هنگامی که این مشکل وجود دارد، بخش بیشتری از بافت لثه شما هنگام خندیدن در معرض نمایش قرار می گیرد و لبخند لثه ای بروز می کند.
  • نحوه رشد استخوان فک بالا و توسعه آن می تواند بر ظاهر لبخند لثه ای تاثیر داشته باشد. برای مثال، اگر فرد دچار برآمدگی بیش از حد فک بالا در داخل بافت لثه شود، فرد ممکن است در زمان لبخند زدن با نمایش بیش از حد بافت لثه مواجه شود که نیاز به جراحی زیبایی لثه یا افزایش طول تاج لثه برای اصلاح لبخند لثه نما می باشد.

خط لبخند یا ناحیه زیبایی یعنی قسمتی از دندان ها که در زمان لبخند زدن نمایان می شود تحت تاثیر عوامل مختلف به شرح زیر است :

 

  • ظاهر و اندازه لب ها
  • عضلات صورت
  • اندازه و ظاهر دندان ها
  • بافت لثه فرد

 

 

خط لبخند بهینه باید به صورتی باشد که هنگام لبخند زدن حداقل مقدار ممکن از بافت لثه نمایان شود. بافت لثه مشاهده شده در خط لثه باید متوازن بوده و حتی با لب بالا هارمونی و تناسب داشته باشد. به همین خاطر بسیاری از افرادی که لبخند لثه ای دارند یا بخش زیادی از لثه آنها هنگام لبخند زدن نمایان می شود احساس می کنند لبخند غیر جذاب دارند و در نتیجه نسبت به لبخند زدن بی میل می باشند. به هر حال، با توجه به عواملی که بر لبخند لثه ای تاثیر می گذارد، این حالت می تواند نشان دهنده مشکلات جدی تر در ارتباط با وضعیت دندان ها باشد. برای مثال، اگر لبخند لثه ای شما به خاطر چگونگی رشد دندان ها و توسعه فک ایجاد شده باشد، شما ممکن است با مشکل و ناراحتی در نحوه گاز گرفتن دندان ها مواجه باشید که این موضوع می تواند در بلند مدت بر سلامت دهان تاثیر گذار باشد. در ادامه درمان ها به منظور اصلاح طرح لبخند لثه ای با روش های گوناگون از جمله جراحی زیبایی لثه مطرح شده است.

درمان

اگر شما فکر می کنید که لبخند لثه ای یا لبخند لثه نما دارید، با دندان پزشک خود برای تایید وجود مشکل و راهکارهای درمانی ممکن از جمله جراحی زیبایی لثه صحبت کنید. در این حالت دندان پزشک وضعیت دهان، دندان ها و لثه های شما را برای تعیین مقدار اضافی نمایش لثه و دلایل احتمالی مربوط به آن مانند کوتان بودن دندان ها را بررسی می کند. این معاینه همچنین می تواند با قالب گیری سنتی یا دیجیتال از دندان ها و لثه ها همراه باشد. علاوه بر این برای بررسی های بیشتر ممکن است نیاز به تهیه عکس رادیولوژی از ریشه های دندان و استخوان فک وجود داشته باشد. اگر شما از مشکلات جدی لبخند لثه نما رنج می برید ، در این حالت با توجه به ماهیت مشکل شما ، درمان لبخند لثه ای می تواند شامل یک یا چند مورد از اقدامات زیر باشد:

جراحی عقب رفتن لثه ( پریودنتال ) :

لثه برداری  (بالا بردن لثه)  یا جراحی بلند کردن عاج ( بهبود ظاهر لثه و اندکی تغییر شکل استخوان زیر آن) خدماتی است که برای بالا بردن خط لثه و حذف کردن آن از خط لبخند شما استفاده می شود. انجام این کار در مواردی مناسب است که دندان ها ظاهر کوتاه داشته باشند. در صورتی که سطح دندان دچار مشکل باشد یا سایر مشکلات زیبایی علاوه بر لبخند لثه ای نیز در بیمار مشاهده شود، دندان پزشکان زیبایی از روکش پرسلاین یا ونیر طراحی شده برای شما با توجه به اهداف زیبایی مورد نظر استفاده خواهند کرد. جراحی زیبایی لثه با بالا بردن لثه یک عمل جراحی بسیار ساده است که از طریق ایجاد شکاف یا الکتروکوتر در حالت بی حسی موضعی با استفاده از داروی ضد تشویش یا بدون استفاده از آن انجام می شود. بلند کردن سطح دندان یک عمل جراحی پیچیده تر در مقایسه با بالا بردن لثه است. برای هر دو حالت، لازم است که دندان پزشک اندازه گیری ها، ارزیابی ها و عکس برداری یا مدل سازی سه بعدی را برای شما انجام دهد تا به این ترتیب بتوان قبل از عمل جراحی زیبایی لثه برای رفع لبخند لثه ای نتایج حاصل از عمل را به شما نشان داد.

 عمل جراحی تغییر موقعیت لب:

با جدا کردن قسمتی از بافت داخلی لب  که لب را بالا نگه می دارد دیگر امکان بالا رفتن زیاد لب در هنگام لبخند زدن وجود ندارد و برای افرادی مناسب است که لب بالای آنها دارای «حرکت زیاد» است و به همین خاطر هنگام خندیدن لب بیش از حد لازم به سمت بالا حرکت کرده و به این ترتیب بخش زیادی از لثه نمایان می شود. برای مشورت درباره اینکه آیا عمل جراحی تغییر موقعیت لب برای شما مناسب است، لازم است با دندان پزشک صحبت کنید.

 

 

این نوع جراحی در مطب ما با کمک لیزر و با کمترین عوارض  ودر کمترین زمان  انجام میگیرد .

 

footer