زیبایی


 

 

 

 

داشتن يك لبخند زيبا يكي از مهمترين  درخواست هاي بيماران است. 

 تاثیر یک لبخند زیبا بر چهره هر فرد چیزی است که نمیتوان از نظر دور داشت. داشتن لبخند زیبا سالها ذهن بشر را درگیر خود کرده کما اینکه اسکلتهای مومیایی یافت شده که آثاری از ارتودنسی در آنها به چشم میخورد.
با یک طراحی لبخند درست و اصولی ،شما میتوانید در کارتان بسیار موفق تر باشید چرا که با اعتماد به نفس بسیار بالاتری ، صحبت میکنید، میخندید و دیگران نیز این اعتماد به نفس را در شما باز خواهند یافت. در مجموع یک لبخند زیبا شما را چه از لحاظ اجتماعی و چه در زندگی شخصیتان بسیار شادتر و موفقتر خواهد نمود.

اصول یک لبخند زیبا:

۱.  دیده شدن دندانهای قدامي !
در هر فرد بصورت نرمال باید تمام طول ۴ دندان قدامی فک بالا دیده شود، این موضوع از ویژگیهای یک لبخند جوان وزیباست . یکی از مشخصه های مسن شدن کاهش دیده شدن این دندانها است. بطوریکه با  بالا رفتن سن فرد بتدریج  مقدار کمتری از این دندانها در هنگام لبخند دیده می شوند. بنابراین دیده شدن زیادتر دندانهای ثنایا ( چهار دندان جلو بالا ) نشان دهنده جوانی است.
به طور  کلی میزان دیده شدن دندانهای ثنایا در مردان نسبت به زنان کمتر می باشد. در مردان در هنگام لبخند نسبت به زنان  ،دندانهای پایین بیشتر دیده میشوند. مقدار دیده شدن دندانهای ثنایا ( ۴ دندان قدامی هر فک )تحت تاثیر عوامل دیگری هم هست : ردیف  بودن دندانها، رنگ دندانها، ابعاد دندانها از نظر بزرگ یا کوچک بودن آنها و مسئله مهم دیگر اینکه فرد تا چه حدی دارای اعتماد به نفس است که در موقع لبخند اجازه نشان  دادن دندانهای خود را بدهد.


۲ . میزان دیده شدن لثه
لثه سالم  یعنی رنگ لثه صورتی روشن باشد ، در اینصورت دیده شدن حاشیه لثه به زیباتر شدن لبخندتان کمک می کند. لثه های قرمز و دارای  خونریزی و  متورم و بد رنگ  و یا لثه های تحلیل رفته نا سالمند.  ارتفاع و حاشیه لثه و بطور کلی کیفیت و کمیت لثه شما ، چیزی است که هر بیننده ای را ناخود آگاه تحت تاثیر قرار میدهد. میزان دیده شدن لثه ها در حد نرمال باعث زیبایی شما می شود، اگر لثه هاکمی بیش از حد طبیعی ديده شوند زيبايي لبخند تحت تاثير قرار خواهد گرفت !

۳ .  قوس لبخند
قوس لبخند ایده آل دارای دو جزء با رابطه بسیار نزدیک نسبت به یکدیگر است. قوسی که از اتصال لبه دندانهای ثنایای بالا ایجاد می شود و قوسی که در هنگام لبخند بر روی لب پایین ایجاد می شود. رابطه این دو قوس در هنگام لبخند هماهنگی و موازی بودن آنها است. و این هنر یک دندانپزشک خوب و هنرمند است که در طراحی لبخند این توازی را مد نظر قرار دهد.

۴ . عرض لبخند
هر چقدر عرض لبخند وسیعتر باشد ،تاثیر آن در فرد بیینده مثبت تر است. پهنای لبخند از طریق پهنای قوس فک بالا معین می شود.(پهنای قوس فک بالا به کمک نحوه کنار هم قرار گرفتن دندانها  بوجود می آید.) برخی افراد دارای قوس دندانی تنگ یا جمع شده هستند بنابراین در هنگام لبخند فقط دندانهای جلو دیده شده و دندانهای عقب تر در داخل و پشت دندانهای جلویی قرار می گیرند که این خوب نیست. در یک لبخند  ایده آل، شما در هنگام لبخند می توانید دندانهای آسیاب کوچک رادر طرفین لبخند مشاهده کنید. میزان پهنای لبخند بر اساس فاکتورهای بیولوژیک تعیین می شود مثلا میزان پهنای لبخند در افراد با جثه بزرگتر زیادتر است. اما نحوه قرارگیری دندانها بر روی قوس فک بالا با هنر یک دندانپزشک زیبایی قابل تغییر و بازیابی است.

 


ايا شمابايد به دندانپزشک زیبایی مراجعه كنيد ؟؟

اگر به بهبود زیبایی لبخند خود می اندیشید و می خواهید بدانید کاندید دندانپزشکی زیبایی هستید، تست خودآزمایی زیر را انجام دهید:

 

آیا هنگام خندیدن از اعتماد به نفس خوبی برخوردار هستید؟

آیا هرگز هنگام خندیدن دست خود را جلوی دهانتان گرفته اید؟

آیا از لبخند خود در عکس هایتان راضی هستید؟

آیا تاکنون لبخند جذاب و زیبای کسی نظر شما را به خود جلب کرده است؟

آیا هرگز دوست داشته اید لبخندی به زیبایی لبخند مدل ها در مجلات یا سینما داشته باشید؟

آیا هنگامی که به لبخند خود در آینه می نگرید متوجه نقصی در ظاهر دندانهای خود می شوید؟

آیا هرگز دوست داشته اید دندانهای سفیدتر و ردیف تری داشته باشید؟

آیا هنگام خندیدن لثه شما بیش از حد نمایان می شود؟

آیا بین دندانهای خود دارای فاصله و فضا می باشید؟

آیا هنگام خندیدن دندانهایتان بیشتر یا کمتر از حد نمایان می شود؟

آیا دارای دندانهای ترک خورده،لب پریده و یا ساییده می باشید؟

آیا دارای دندانهای تیره،کدر و رنگ گرفته می باشید؟

آیا دارای ترمیم های بد فرم و بد رنگ هستید؟

آیا دارای روکش هایی با لبه های فلزی پیدا و نمایان هستید؟

آیا فکر می کنید وجود یک لبخند زیبا در اعتماد به نفس شما موثراست؟

آیا فکر می کنید وجود یک لبخند زیبا در برخوردهای اجتماعی و روابط عمومی موفق تاثیرگذار می باشد؟

 

چنانچه پاسخ شما به اکثر سئوالات فوق مثبت می باشد، شما کاندید دندانپزشکی زیبایی هستید و می توانید زیبایی لبخند خود را با کمک آن بهبود بخشید و شاهد ارتقاء کیفیت زندگی خود (به دلیل افزایش موفقیت آمیز ارتباطات شخصی و اجتماعی و اعتماد به نفستان) به طور شگفت آوری باشید.
اکنون که مشخص گردید کاندید دندانپزشکی زیبایی هستید، آنالیز لبخند اولین مرحله از طرح درمان شما می باشد

 

چه نوع خط لب و خنده ای دارید؟

 

  • هنگامی كه می خندید آیا مقدار زیادی از دندانهای بالای شما نمایان می شود؟
  • چه مقدار از دندانهای پایین شما نمایان میشود؟
  • هنگام خندیدن چه مقدار از لثه دندانهای بالا پیدا می شود؟
     

 

اگر هنگام خندیدن فقط دندانهای بالا نمایان شود بدون آنكه لثه دندانها دیده شود این بیانگر داشتن خط لب پایین مي باشد.
(low lip line)

اگر هنگام خندیدن، دندانهای بالا همراه با نوك لثه های بین دندانی نمایان شود این بیانگر داشتن خط لب متوسط می باشد كه ایده آل ترین نوع خط لب است.
(medium lip line)

اگر هنگام خندیدن، دندانهای بالا همراه با لثه اطرافشان دیده شود این بیانگر داشتن خط لب بالاست .
(high lip line)

اين گونه افراد داري لبخند لثه اي يا گامي اسمايل هستند . طول لب بالايی بر نحوه نمایان شدن لثه و دندانها و در نتیجه زیبایی لبخندتان تاثير خيلي زيادي  دارد

اساساً افراد به هنگام خنده دندان های خود را به چهار صورت نشان می دهند : فقط دندانهای بالا را نشان می دهند؛ فقط دندانهای پایین را نشان می دهند؛ هم دندانهای بالا و هم دندانهای پایین را نشان می دهند ؛ و یا نه دندانهای بالا و نه دندانهای پایین را نشان می دهند. تفاوت بین انواع خط لب تاثیر زیادی بر نحوه انتخاب طرح درمان و اجرای آن و همچنین نوع روش بازسازي  دندان دارد.

 

 

لبخند جوان تر و مسن تر و تفاوت آنها

تقسیم بندی های گوناگونی برای انواع لبخند وجود دارد ، بطور كل می توان دو نوع لبخند را در نظر گرفت كه هر كدام خود دارای تنوع های زیادی می باشد. اساساً شش دندان جلو فك بالا به این صورت نمایان می شود كه اگر خطی از راس دندان نیش یك طرف مماس با لبه های دندانها تا راس نیش طرف دیگر كشیده شود در وسط دارای تحدب به سمت پایین و از گوشه ها به سمت بالا می باشد. بدین صورت این خط از قوس لب پایین هنگام لبخند تبعیت و پیروی می كند و منجر به ایجاد یك هارمونی و هماهنگی بین دندان ها و لب ﺩر هنگام لبخند می شود. در این نوع لبخند دو دندان وسط بلندترند بطویكه بیشتر اوقات به هنگام لبخند با پشت لب پایین درتماس هستند.
  دو دندان كناری حدود نیم تا یك میلی متر كوتاه تر از دو دندان وسط و دندان های نیش برجسته و به از نظر طولی اندازه دو دندان وسط می باشد. از خصوصیات این لبخند القا حس جوانی، شادابی، گرمی و هماهنگی لب با دندان در هنگام خنده می باشد و بدین جهت آنرا "لبخند جوان" می نامند. این نوع لبخند در چشم نوازی، می تواند بیشترین حس زیبائی پسندی و موزون بودن را در انسان ارضاء کند.
به مرور زمان و با بالا رفتن سن دندان وسط سائیده شده و از طول دندان های نیش كاسته شده، در این حالت 6 دندان جلو فك بالا در یك خط مستقیم قرار گرفته و از قوس لب پایین به هنگام لبخند پیروی نمی كند. نتیجه آن عدم القا حس جوانی و داشتن عدم توازن و هماهنگی بین دندانها و لب پایین می باشد. از خصوصیات این لبخند القا حس پیری و افزایش سن است. گاهی حتی سائیدگی دندان ها به حدی است كه لبخند اصطلاحاً معكوس شده یعنی نه تنها از قوس لب پایین پیروی نمی كند بلكه به صورت یك V معكوس با زاویه باز می باشد كه منجر به كوتاه شدن طول دندان و عدم نمایان شدن دندانها به هنگام لبخند می گردد.
درمانهای دندانپزشكی زیبایی از قبیل لمینیت ونیر و باندینگ كامپوزیت ها به نحو شگرفی می توانند جوانی را به لبخندهای مسن برگرداند و با تبدیل این لبخند به یك لبخند جوان شور، حس جوانی و اعتماد به نفس را برای شما به ارمغان آورد

 

 

آنالیز لبخند

چناچه پس از انجام تست خود آزمایی لبخند مشخص گردد شما کاندید دندانپزشکی زیبایی هستید،حال وقت آن است که برای آنالیز لبخند خود آماده شوید.این مرحله به دلیل بررسی دقیق جزئیات و ترسیم طرح درمان آینده حائز اهمیت بسیاری است.جهت انجام این آنالیز،در شرایط نور کافی مقابل یک آینه دیواری به فاصله 30 الی 40 سانتیمتری بایستید و به پرسش های زیر جواب دهید. توجه داشته باشید که از آینه های دستی استفاده نکنید.


 آیا ما بین دندانهای جلو خود فاصله مشاهده می کنید؟
 آیا دو دندان جلو بالای شما بیش از حد بلند است؟
 آیا دو دندان جلو بالای شما کوتاه و پهن است؟
 آیا شش دندان جلو بالای شما دارای طول تقریبأ یکسانی است؟
 آیابعضی از دندانهای جلو بالا و پایین شما بر روی یکدیگر همپوشانی دارد؟
 آیا بعضی از دندانهای جلو شما بیرون یا داخل قرار گرفته؟
 آیا لبه های دندانهای شما ساییده شده است؟
 آیا خط وسط دو دندان پیشین بالا و پایین شما منطبق بریکدیگر و خط وسط صورت است؟
 چنانچه دندانهای جلو شما ترمیم گردیده،آیا با رنگ و فرم دندان عدم هماهنگی دارد؟
 آیا یکی از دندانهای جلو شما تیره تر از دیگری است؟
 آیا دارای روکشی که از نظر رنگ و فرم با دندانهای مجاور و قرینه خود عدم هماهنگی داشته باشد،هستید؟
 آیا این روکش دارای لبه تیره در مجاورت لثه می باشد؟
آیا دندان از دست رفته دارید؟
 آیا لثه شما در بعضی نواحی از طوق دندان عقب نشینی کرده است؟


چنانچه پاسخ شما به بیشتر پرسش های فوق مثبت است،ابتدا نیاز به یک طراحی لبخند و سپس بازسازی لبخند دارید که به کمک جدیدترین وپیشرفته ترین تکنیک های دندانپزشکی زیبایی برای شما انجام می شود. تأتیر شگرفی که لبخند جدید و از نو طراحی شده درجوان کردن شما و افزایش کیفیت زندگیتان بجای می گذارد چنان است که بیشتر بیماران اظهار می دارند: « ای کاش زودتر انجام می دادم .»

 

 

دندانپزشك زيبايي ، با اگاهي و تسلط كامل به معيار هاي زيبايي وخصوصياتي كه لبخند يك بيمار بايد داشته باشد تا به نهايت زيبايي ممكن برسد و همينطور در نظر گرفتن وضعيت و سلامت دندانها و لثه بيمار و روش بهداشت او ، سن ، نژاد ، رنگ پوست ، و حتي خصوصيات رفتاري و شخصيتي بيمار و باتوجه ويژه به درخواست بيمار ، بهترين روش را براي طراحي لبخند بيمار با توجه به وضعيت اقتصادي او پيشنهاد و اجرا مي كند

طرح درمان ممكن است شامل يك يا تركيبي از موارد زير باشد :

 

جراحي افزايش طول تاج دندان ( كم كردن ارتفاع لثه)

جراحي پايين اوردن لب بيمار 

سفيد كردن دندانها(بليچينگ(

ترميم زيبايي دندانهاي قدامي با كامپوزيت 

لمينيت سراميكي 

روكش هاي سراميكي 

روكش هاي معمولي فلز و سراميك 

كشيدن دندانها و بازسازي مجدد با كمك ايمپلنت و روكش 

كشيدن و پروتز كامل دو فك 

موارد ديگر

 

 

 

 

 

 

footer