لمینیت


لامينيت یا ونيرها : یکی از درمان های دندانپزشكی زيبايی تلقی می شود و عبارت از یک لایه بسیار نازك و مقاوم از جنس چینی (porcelain) یا كامپوزیت ( Composite) می باشد كه توسط مواد مخصوص بر روی سطح دندانهای جلو قرار می گیرد، این درمان چنانچه درست و اصولی انجام شود منجر به خلق یك لبخند بسیار جذاب و زیبا خواهد شد ، لازم به ذکر است این درمان دانش ، مهارت و تجربه دندانپزشک را می طلبد.
 


کاریرد لمینیت ها :

 بستن فاصله بین دندان ها و ایجاد لبخند زیبا:

تصحیح بدرنگی دندان هایی که امکان اصلاح با bleaching در آنها میسر نیست

و جود پوسیدگی ها وترمیم های متعدد در دندانهای جلو و داشتن لبخند نازیبا:

 

 نامرتبی دندان ها در صورتی که شخص تمایلی به ارتودنسی نداشته باشد::

بلند کردن دندان های کوتاه و ایجاد لبخند زیبا و جوان

 

انواع لمینیت ها :

لمینیت سرامیکی

 لمینیت کامپوزیتی

 

 

لمینیت سرامیکی 

لمینیت سرامیکی : دارای مزایا زیادی از جمله  :ثبات رنگ ، استحکام بالا و زیبایی میباشد ، بعلت ضخامت لمینیت سرامیکی در اكثر اوقات نیاز به تراش جزئي دندان می باشد ، البته در حال حاضر با پيشرفت تكنيك هاي لابراتواري امكان ساخت لمينيت هاي بسيار نازكي هست كه نياز به تراش را به حداقل مي رسانند ! مثلا چيزي در حدود سه دهم ميلي متر كه این ميزان بسيار نامحسوس است !
در بعضی بیماران که دندانهایشان نسبتا مرتب و موقعیت دندان هایشان نرمال یا کمی عقب تر از حالت نرمال می باشد ،می توان بدون تراش دندانها برای بیمار لمینیت سرامیکی ساخت


لمینیت کامپوزیتی :

لمینیت کامپوزیتی مي تواند مثل لمينيت سراميكي توسط لابراتوار ساخته شود و توسط دندانپزشك روي دندانهاي بيمار چسبانده شودو يا بدون قالبگيري و نياز به لابراتوار ، توسط دندانپزشك در مطب روي تك تك دندانها كار شود ! در این روش ، در اکثر مواقع نیازی به تراش دندان نیست !!
اما نكته مهم اينست كه لمینیت كامپوزيتی با وجود زیبایی کافی ، نسبت به لمینیت سرامیکی از استحکام کمتری برخوردار است و حداقل سالی یکبار به دلیل تغییر رنگ آن ، بیمار باید جهت پاليش (براق كردن ) و اصلاح رنگ به مطب مراجعه کند !

 


تفاوت ترمیم های لمینیت های سرامیکی و کامپوزیتی

لمينيت سراميكي اگر درست و اصولي كار شده باشد ، استحكام بهتري دارد ولي در صورت شكستن امكان ترميم آن مشكل است و كلا باید عوض شود !البته اگر تكه كوچكي شكسته شده باشد ، مي توان با مواد ترميمي كامپوزيتي (همرنگ دندان ) ان را ترميم كرد .
در مقابل ، ترميم لامینیت كامپوزيتی شكسته شده يا لب پر شده خيلي راحت و سريع مي باشد .
ولي لمينيت كامپوزيتي همانطور كه در بالا گفتيم زيبايي ، ثبات رنگ و استحكام كمتري دارد ولي باز هم يك انتخاب خيلي خوب براي  طراحي لبخند بيمارانيست كه مي خواهند با هزينه نسبتا كمتر صاحب لبخندي زيبا شوند
!

 

 

 

footer